WebBrowser

Przegląd historii przeglądarek

Internet jest już z nami od kilku dekad. Z pewnością ciężko byłoby sobie wyobrazić jego obecny wygląd, kształt i łatwość obsługi bez programów, z których na co dzień korzystamy niemalże bezwiednie. Są z nami ilekroć sprawdzamy, jakie filmy są obecnie w kinach, co słychać w świecie muzyki lub gdy szukamy prezentów dla bliskich na święta. Mowa oczywiście o przeglądarkach internetowych. Ich historia ma już 30 lat. W tym czasie zmieniały się zarówno one, jak i sam internet.

przeglądarki webowe

Pionier o mylącym imieniu

Pierwsza przeglądarka internetowa powstała w 1990 roku dla platformy NextStep. Jej twórcą był Tim Berners-Lee, który stworzył również WWW. Co ciekawe, swój drugi wielki wynalazek, po World Wide Web, postanowił nazwać…

Niemal dokładnie tak samo! Usunął jedynie przestrzenie między wyrazami, nadając swojemu nowemu dziecku nazwę WorldWideWeb. Sam jednak zmienił jej nazwę na Nexus, by uniknąć pomyłek.

Ciężko nie przyznać mu racji, zresztą wystarczy spojrzeć na, wielce prawdopodobne wówczas, zdanie ‘do przeglądania World Wide Web używam WorldWideWeb’ by zobaczyć, jak mylące mogło być to nazewnictwo. Początkowo przeglądarka trafiła w ręce wąskiej grupy naukowców ze szwajcarskiego ośrodka badawczego CERN.

Co nastąpiło potem?

Przez dekady przeglądarki przechodziły wiele zmian; zaczynając od zasad działania, przez silniki na których działały, kończąc na interfejsie i funkcjonalnościach. Dzisiaj na świecie są ich setki i właściwie każdy może wybrać sobie taką, jaka mu najbardziej pasuje. Jakie jednak, poza Nexusem, przeglądarki były najważniejszymi elementami ewolucji tych programów?

Warto wymienić chociażby Mosaica, która jako duża przeglądarka zdobyła popularność. Była pionierem dla chociażby Internet Explorera. Zanim ten ostatni jednak powstał, do życia zostały powołane, dobrze obecnie znana chociażby z powodu braku reklam, Opera i Netscape Navigator.

Warto pochylić się nad tą drugą, bo była to pierwsza na rynku komercyjna przeglądarka. W 1995 roku świat poznał Internet Explorera, który w ciągu kilku lat stał się liderem na rynku. Utrzymał ją aż do 2012 roku, w którym nastąpił drastyczny spadek jego popularności.

Obecnie został zastąpiony przez program Microsoft Edge. Z Netscape Navigatora wyewoluowała zaś Mozilla. W 2008 roku swoją premierę miał Google Chrome, którego w 2019 roku używało ponad 60% internautów.